A természetvédelemnek a vad fajok védelme mellett a kultúrnövények régi, helyi tájfajtáinak megőrzése is feladata. A hagyományos gyümölcsösök esetében ehhez egy fontos ökológiai szerep is társul az általuk nyújtott élőhelyek révén. Jelentőségük a jövőben nőhet is, mert a helyben adaptálódott fajták, változatok a klímaváltozással szemben sok esetben ellenállóbbnak bizonyulnak. Ezt felismerve az Agrárminisztérium március 25-ét a Magyar gyümölcs tájfajták jeles napjaként tartja számon.
A Kiskunság számos területén fellelhetők a régi gyümölcsfajták idős egyedei, ám ezek közül több már rossz egészségi állapotban, kiszáradófélben van. Az idős gyümölcsfáknak gyakran a múltba visszanyúló, saját történetük van, a helyiek személyesen kötődhetnek hozzájuk.
A jeles naphoz kapcsolódva ezen faegyedek fiatal alanyra történő átoltására kínál lehetőséget a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság és partnerszervezetei (a Magyar Környezetgazdálkodási és Vidékfejlesztési Társaság és az MCC Klímapolitikai Intézete).
Április 5-én várjuk azokat az érdeklődőket, akik oltóvesszőt hoznak a számukra kedves alma, körte, szilva, kajszi, meggy vagy cseresznyefákról. Az alanyokat és eszközöket a szervezők biztosítják.
A helyszínen az alábbi előadásokat hallgathatják meg:
Kiss Balázs (Magyar Környezetgazdálkodási és Vidékfejlesztési Társaság): A Kárpát-medence régi gyümölcsfajtái
Albert András (KNPI természetvédelmi őrkerület-vezető): Ártéri gyümölcsösök története az Alsó-Tisza mentén
Találkozó: 10:00 óra, Kurgán Természetvédelmi Bemutatóhely, Szatymaz
Részvételi díj: 100 Ft
Információ, jelentkezés: online 2025.04.04. 12 óráig, a lenti weboldalon.
Információk:
Honlap: https://www.knp.hu/hu/progr…