Kiállításajánló

REÖK

REZONANCIA – BOLDI és Incze Mózes kiállítása

A Rezonancia BOLDI Kossuth- és Munkácsy Mihály-díjas szobrászművész és Incze Mózes Munkácsy Mihály-díjas festőművész együttműködéséből létrejött különleges válogatás.

A két izgalmas életművel rendelkező, a képzőművészeti középgeneráció legerőteljesebb hanggal bíró képviselői közé tartozó alkotó nem először dolgozik együtt, ám a REÖK-ben való, nagyléptékű közös kiállítás új állomást jelent mindkettejük karrierjében.
BOLDI és Incze Mózes alkotásai festészet és szobrászat között hidat teremtve, átvitt és szó szerint is értelmezett térbeliséget kölcsönöznek az emberi test, természet, szakralitás, kortársi jelenlét kérdésfelvetéseinek, az egyik legjelentősebb kortárs képzőművészeti galéria egyedülálló helyszínén különleges művészeti élményt kínálva a látogatóknak.
Alkotásaik július 13. és szeptember 1. között töltik meg a szecessziós palotát, , sőt, egy különleges szobrászati remek már az épület előtt, a Magyar Ede téren fogadja a kiállításra érkezőket és a szegedi belváros járókelőit.

www.reok.hu

Móra Ferenc Múzeum

Munkácsy, a festőzseni

A Szegeden kiállított alkotások Pákh Imre magángyűjteményének részét képezik. Az amerikai-magyar üzletember rendelkezik a legnagyobb magánkézben lévő Munkácsy-kollekcióval a világon, amit több mint három évtized alatt alakított ki.

A festmények között olyan ikonikus és jól ismert alkotások is találhatók, mint az Ásító inas vagy a Felszolgálólány. A tárlat június 21-től november 17-ig várja az érdeklődőket egy különleges utazásra a hazai művészettörténet egyik legkiemelkedőbb alakjának mesterművei között.

A 82 megtekinthető festmény és grafika mellett a kiállítás rendezői interaktív feladatokkal is készültek a gyermekek számára, amelyeknek köszönhetően a fiatalabb korosztály is izgalmas keretek között ismerkedhet meg Munkácsy festészeti stílusával.

www.moramuzeum.hu

A jólfésültség története – Nagyvárosi forradalom a fodrásziparban

A haj és az arcszőrzet kerül a középpontba a Móra Ferenc Múzeum kiállításán. A jólfésültség története című tárlaton a látogatók megismerkedhetnek a fodrászok, borbélyok fortélyaival, a fodrászszalonok kialakulásával, a frizurák változásának érdekességeivel. Sőt: egy retro hajszárító búra alá is beülhetnek az érdeklődők.

A jólfésültség története című tárlaton a haj, az arcszőrzet kerül a középpontba többféle szemszögből: arra keresik a választ, mik voltak a szépségipar fejlődésének főbb mozgatórugói, állomásai, kik voltak meghatározó szereplői.

A látogatók megismerhetik a haj kémiáját és biológiáját, a fodrásztechnológiák változását, a fodrászműhelyek kialakulását. A kellékek mellett képzőművészeti alkotásokkal, videókkal és fotókkal is találkozhatnak az érdeklődők, melyek remekül megidézik ezt a különleges világot. Emellett megcsodálhatják Dankó Pista feleségének fésülködő asztalát, Bajor Gizi díszfésűjét vagy egy hajjal díszített levelezőlapot is.

A kiállítás 2024. augusztus 31-ig látogatható.

Fekete Ház

Romani Design Fashion Art: Aktivizmussal a tradíciókért

A Romani Design a világ első roma divatstúdiója, mely 2010-ben jött létre azzal a céllal, hogy segítse a roma közösségek társadalmi és kulturális integrációját. Varga Erika és Helena, a márka alapítói és tervezői minőségi, kézműves dizájn termékeket készítenek.

“A Romani Design a létezésével igazolja, hogy a divat működőképes platformja az aktivizmusnak, a létrehozott vizuális üzenetek beteljesítik céljukat, elérik célközönségüket. A társadalom valamennyi szereplőjének együtt kell működnie, a vállalati, szervezeti, egyéni felelősségvállalás terén mindenkinek a betöltött pozíciójához mérten kell a terheket magára vennie. Én magam is szerettem volna nagyobb részt vállalni a szélesebb közjó érdekében, ezért hoztam létre a Romani Design márkát, amely többről szól, mint a divat, és közös nyelven szólít meg különböző korosztályú, státuszú, identitású embereket…” − mondta kultúrmissziójukról Varga Erika, a Romani Design megálmodója.

Varga Erika és Helena, a márka alapítói és tervezői a munkájukon keresztül bemutatják a roma népművészetet és kulturális örökséget: a roma öltözködési kultúra fontos része nem csak a magyar, de a Kárpát-medencei népi öltözködési hagyományoknak is. Virágminták, színek és a Szűz Mária-ábrázolás mind megjelennek a hagyományos roma öltözékeken és népművészetben. A tervezők modern ruhadarabokat, ékszereket és kiegészítőket készítenek, amelyek a roma kulturális tradíciókat modern, kortárs kontextusba helyezik.

A kiállítás szeptember 22-ig látogatható.

„Lelkem műhelyéből…” Balázs János festményei kiállítás

Balázs János festő, költő 1905-ben született. Kisgyermekkorában félárván maradt: ekkor költözött be a család Salgótarjánba a pécskődombi cigánytelepre, ahol maguk által tákolt putriban éltek. Komoly szegénységben nőtt fel Balázs, majd kezdett festeni és verseket írni. A hadifogságból hazatérve elvonultan élt: egyfajta remeteként folytatta munkásságát. Barátai, tisztelői vittek számára vásznat és festéket, hogy alkotni tudjon. A szegedi kiállításon különleges látványvilágú festészetét és egyedi verseit is megismerhetik a látogatók.

A kiállítás szeptember 22-ig látogatható.

Kiss Kunszt Galéria

“Mitikus ösvények” – Balla Attila festőművész kiállítása

A csongrádi alkotó pályafutását az anyagokkal, technikákkal kapcsolatos folyamatos kísérletezés jellemzi. Az évek során egyedi, csak rá jellemző festészeti eljárást hozott létre – ennek lenyomatai láthatók most a szegedi galériában.ki

www.kisskunszt.hu

 

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail