REÖK
VONAL MÁGIA – Részegh Botond kiállítása
Részegh Botond csíkszeredai képzőművész egyéni tárlatával folytatódik a Reök-palota kiállításainak sora. A grafikus-, festőművész kirobbanó energiával és zsigeri nyerseséggel megalkotott, költészetet, történelmet, metafizikát, a művészettörténet nagyjait és a művész tulajdon, élő kortársi tapasztalatait megidéző alkotásaiból állít ki egy megkapó válogatást a REÖK-ben. Visszatérő motívumkincsének magányos alakjai, anatómiai struktúrái, mozgás közben kifordult testei merész vonásokkal, érzelemdúsan megalkotott képeken jelennek meg a palota falain, amelyek az alkotói gondolatmenet kutatása mellett belső elmélyülésre, saját értelmezési lehetőségek keresésére invitálják a befogadót.
A képzőművész magas szinten alkalmazza a festészet, a sokszorosított grafika és a szabadkézi rajz hagyományos eszköztárát, de éppolyan szívesen kísérletezik egyedi alkotói eljárásokkal is. A REÖK-ben a kiállítás ennek megfelelően a művész által használt technikák széles palettáját igyekszik bemutatni a közönségnek.
A kiállítás november 17-ig várja az érdeklődőket.
Móra Ferenc Múzeum
Munkácsy, a festőzseni
A Szegeden kiállított alkotások Pákh Imre magángyűjteményének részét képezik. Az amerikai-magyar üzletember rendelkezik a legnagyobb magánkézben lévő Munkácsy-kollekcióval a világon, amit több mint három évtized alatt alakított ki.
A festmények között olyan ikonikus és jól ismert alkotások is találhatók, mint az Ásító inas vagy a Felszolgálólány. A tárlat 2024. június 21-től 2025. február 02-ig várja az érdeklődőket egy különleges utazásra a hazai művészettörténet egyik legkiemelkedőbb alakjának mesterművei között.
A 82 megtekinthető festmény és grafika mellett a kiállítás rendezői interaktív feladatokkal is készültek a gyermekek számára, amelyeknek köszönhetően a fiatalabb korosztály is izgalmas keretek között ismerkedhet meg Munkácsy festészeti stílusával.
Fekete Ház
A kép csendje– Zoltánfy István festőművész kiállítása
A kiállítás Zoltánfy István szegedi festőművész előtt tiszteleg, aki 80 éve született és 1988-ban, autóbalesetben hunyt el. A Tömörkény egykori legendás tanárának nevét ma utca viseli Szegeden és iskola Deszken. Kocsma című képe azoknak különösen ismerős lehet, akik olvasták a Port, a kép díszíti Temesi Ferenc Szeged ihlette szótárregényének borítóját.
Zoltánfy Istvánról már korán kiderült, mennyire tehetséges, 1958-ban első díjat nyert a Népszabadság országos gyermekrajz pályázatán. Általános iskolásként kezdett el képzőművészettel, először főként szobrászattal foglalkozni, Tápai Antal és Vlasics Károly keze alatt. A Juhász Gyula Tanárképző Főiskolán, 1963 és 1967 között Vinkler László volt a mestere. 1968-tól a szegedi Tömörkény István Gimnázium és Művészeti Szakközépiskola rajz- és művészettörténet tanára volt, egészen tragikus haláláig. 1966-ban, még főiskolásként állított ki először, és két év múlva már két képpel is szerepelt a Szeged festészetét bemutató tárlaton a Magyar Nemzeti Galériában: ő volt a legfiatalabb a kiállítók között. 2009-ben a REÖk is rendezett életmű-kiállítást, előtte felhívásban keresték az esetlegesen rejtőző Zoltánfy-festményeket. Műveit láthatjuk a Móra Ferenc Múzeum mellett a vásárhelyi Tornyai János Múzeumban, valamint a Magyar Nemzeti Galériában is. Posztumusz tüntették ki 2016-ban a Magyar Örökség Díjjal.
„Életművének előterében az ember állt, a családdal, generációkkal, emberi kapcsolatokkal foglalkozott. (…) Képi világát, motívumkincsét az alföldi és szegedi életből, az alsóvárosi napsugaras házak vidékéről, a kocsmák, gyármellékek, családi otthonok miliőjéből vette. Legtöbb festményén egyfajta szemérmes ünnepélyesség jelenik meg: ikonok, oltárképek a mindennapi élet jeleneteit mutatják be. Művészetében felfedezhető a korareneszánsz, a szürrealizmus, a népi-naiv festészet hatása, akárcsak a fotográfiáé és a filmé. Egyszerre volt a tradíció és a modernizmus híve.” (Port.hu)
A kiállítás 2024. december 31-ig látogatható.
Kiss Kunszt Galéria
A természet pillanatai – Koncz-Bisztricz Tamás kiállítása
Koncz-Bisztricz Tamás 2004-ben született természetfotós, akit gyermekkora óta izgat a fényképezés világa. Gyermekként vonatokat és buszokat fotózott, de gyorsan rátalált az igazi szerelem, a természetfotózás.
A csongrádi fotóművész képei különleges betekintést nyújtanak a természet apró és csodálatos pillanataiba. Tamás munkáját már több díjjal is elismerték.